Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Jak założyć fundację?

Mam teraz wiele pomysłów na resztę życia. To czyste szaleństwo. Jednym z nich jest założenie fundacji z działalnością gospodarczą. Starałam się spisać wszystkie najważniejsze i najbardziej przydatne informacje o zakładaniu fundacji dla osób takich jak ja - szukających, błądzących, zastanawiających się. 

Nawet jeśli nie założę fundacji w ciągu miesiąca to i tak będę miała ten pomysł zawsze z tyłu głowy, tak jak tiny house, rękodzieło i wiele różnych rzeczy, które przecież można ze sobą połączyć. Założenie fundacji daje mi możliwość, aby pomagać, a to mam chyba zakodowane w genach i cały czas do tego wracam więc może kiedyś naprawdę powstanie z tych chęci coś naprawdę fajnego. 

Czym jest fundacja?

Fundacja jest organizacją pozarządową, powołaną w celach społecznych. Łacińskie słowo fundatio oznacza fundament, a fundare umocnienie. Fundacja powinna działać dla dobra ogólnego w takich dziedzinach jak: ochrona zdrowia, pomoc społeczna, nauka, ochrona środowiska, kultura i sztuka. Cele fundacji podaje art. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 o fundacjach (Dz. U. 1984 Nr 21, Poz. 97). 
Każda fundacja działa na podstawie wymienionej wcześniej ustawy i własnego statutu. 

Jak założyć fundację?

Wszystkie źródła podają, że fundację można założyć zaledwie w 3 krokach. To wszystko nie brzmi jakoś szczególnie prosto, ale z doświadczenia wiem, że wszystkie rzeczy, które robi się pierwszy raz są po prostu trudne. 

Każda fundacja musi mieć fundatora (założyciela) i kasę (kapitał początkowy). Dobry pomysł na działalność też się przyda. Zakładanie fundacji w 3 krokach wygląda tak:

  1. Utworzenie funduszu założycielskiego oraz oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. Fundusz założycielski to cały majątek przeznaczony do rozpoczęcia działania fundacji. Tak naprawdę nie zostały ustalone konkretne kwoty funduszu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy prowadzona będzie działalność gospodarcza. Wtedy fundusz założycielski podzielony zostaje na działalność statutową i prowadzenie działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach minimalne kwoty wynoszą 1000 zł. Jednak dobrze, gdy na działalność statutową przeznaczymy kwotę większą niż do prowadzenia działalności.
  2. Stworzenie statutu fundacji, który określa sposób działania. Statut może zostać stworzony w późniejszym okresie przez zarząd, ale taka informacja powinna zostać zawarta na piśmie w akcie założycielskim przez fundatora.
  3. Wpis fundacji do KRS. Dla fundacji, która zamierza również posiadać statut przedsiębiorcy, taki wpis kosztuje 600 zł. 

CEIDG, PKD, ZUS

Fundacja, która będzie prowadziła działalność gospodarczą musi posiadać wpis w CEIDG i PKD. Kod Klasyfikacji Działalności to w tym przypadku 94.99.Z. Fundacja z działalnością jest zobowiązana również do prowadzenia księgowości oraz rozliczania się z dochodów. Jeśli dochód fundacji w danym roku nie przekroczy 100 000 zł, księgowość może być prowadzona w formie uproszczonej. 

Fundacja traktowana jest jako normalny podatnik na podstawie CIT. Dochód może być zwolniony z podatku w zależności od zapisów w statucie. (Tutaj muszę odesłać Cię do strony ngo.pl - skarbnicy wiedzy o organizacjach pozarządowych). 

Jeśli chodzi o składki ZUS, fundatorzy nie muszą ich dla siebie odprowadzać, ale wszystkie inne osoby zatrudnione przez fundację powinny mieć je płacone. 

Na portalu organizacji pozarządowych NGO możemy znaleźć bardzo fajną infografikę, która pomoże nam przejść bez paniki przez te wszystkie kroki. Można znaleźć ją tutaj. To naprawdę rzetelne źródło informacji. Od 20 lat NGO pomaga organizacjom pozarządowym. Stworzyli własny poradnik o tym, jak założyć fundację. Jest o wiele bardziej rozbudowany. Jest też sklep, gdzie można kupić różnego rodzaju publikacje, rozwiązujące problemy niedoświadczonych fundatorów ;). Na tej stronie znalazłam także piękny cytat: "Jeśli masz pieniądze - załóż fundację. Jeśli masz przyjaciół - załóż stowarzyszenie". Następny wpis będzie o stowarzyszeniach, bo to także ciekawa forma organizacji pozarządowej, która może zdziałać wiele dobrego. 
Poszukując informacji o zakładaniu fundacji, znalazłam odnośniki do firm, które pomagają odpłatnie w rozpoczęciu działalności. Jednak wierzę w inteligencję ludzkości i celowo pomijam takie rozwiązania. Zdziwiło mnie to bardzo, bo zastanawiam się, która fundacja ma aż tyle pieniędzy żeby korzystać z takich usług? 

I wiem, że ostatnio bardzo bujam w obłokach, ale jeszcze przez chwilę mogę skupiać się na marzeniach. Ostatnio dzieją się w moim życiu rzeczy magiczne, a ja po prostu daje się ponieść tej fali. 

Komentarze