Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Planowanie podróży jest dobre dla psychiki

Kiedy zakładałam tego bloga, myślałam, że to będzie miejsce, gdzie będę pisać o odpoczynku w podróży. Czas zweryfikował moje zamierzenia. To miejsce stało się czymś więcej niż dziennikiem  wypraw. Jest odbiciem moich wielu zainteresowań, nie do końca jednak realizowanych. Mimo wszystko łezka mi się w oku kręci, kiedy myślę o podróżach, zwłaszcza tych dalszych. Siedzę teraz z kubkiem herbaty i wspominam, jak to było fajnie i prosto zaplanować podróż i ją zrealizować. 

Planowanie podróży działa dobrze na psychikę

Wiecie, że już jakiś czas jestem w terapii. Był taki czas, że nie wychodziłam z domu, a to dla kogoś, kto lubił odkrywać nowe miejsca tragedia. Byłam wtedy zakopana po uszy w przeszłości i upiornej teraźniejszości. Większość ludzi myślami krąży od zdarzeń przeszłych do przyszłych - rzadko skupia się na teraźniejszości. Dlatego planowanie podróży jest dla naszego mózgu przyjemnym impulsem, ciekawą zapowiedzią, która sprawia, że warto jest czekać. Wiąże się z tym również utrzymanie optymizmu ponieważ mamy przed sobą cel. Marzenia i cel to taka siła napędowa. 

Na pewno przed każdą podróżą czujecie dobrze znany dreszczyk emocji. Jeszcze siedzimy w domu i może nawet nie spakowaliśmy plecaka, ale adrenalina rośnie. Nasz mózg bombardowany jest przyjemnymi doznaniami, wizjami przyszłości i sporymi dawkami serotoniny. 

Więc czemu nie zaplanować podróży życia na "jak tylko będzie można"?. Nigdy nie było czasu na zadbanie o każdy najmniejszy szczegół, na marzycielstwo, na przemyślenie, gdzie tak naprawdę możemy wyruszyć. I na okiełznanie strachu również. Te naprawdę dalekie wyprawy są ciągle przekładane, prawda? 

Oczywiście nie zarezerwujemy hostelu/hotelu na konkretny termin. Nie kupimy biletu lotniczego. Ale możemy odpalić Google Street View i pozwiedzać trochę wirtualnie, spisać listę miejsc, które warto odwiedzić, rzeczy które chcemy kupić, potraw do spróbowania i... można tak w nieskończoność. 

Nie należę do osób, które przed wyjazdem planowały każdy najmniejszy szczegół, ale lubię mniej więcej wiedzieć, gdzie będę, jakie są strategiczne punkty itp. Znam osoby, które z kolei planują każdy najmniejszy krok i etap wycieczki. Ale internetowe podróże w przeglądarce ostatnio są moim ulubionym zajęciem. 

Planowanie podróży pomaga obniżyć poziom stresu

Nie wymyśliłam sobie tego. Przeczytałam w National Geographic Polska. Powstały nawet na ten temat badania (!). Marzycielstwo i skupienie myśli na planowaniu podróży pomaga nam się rozluźnić. Myślenie o podróży można sprowadzić do stanu podobnego do medytacji. Niedługo będzie o tym więcej na blogu, bo to ostatnio bliski mi temat. 

Podróże regionalne

Planowanie i realizacja podróży po zakątkach Polski może być równie atrakcyjne, co dalekie wyprawy. Tyle jest do odkrycia. Po naszym pięknym kraju jeszcze można się przemieszczać i jeśli nie odstraszają Was niskie temperatury, to czemu nie skorzystać z takiej okazji? Problem z organizacją mogą rozwiązać różne fejsbukowe grupy lub po prostu nasi znajomi, rodzina. Trzeba ruszyć głową. Nawet Martyna Wojciechowska dała radę nakręcić 12 sezon Kobiety na krańcu świata częściowo w Polsce i też było super. 

Mniej więcej 7 lat temu o tej porze byłam w Bydgoszczy. To był bardzo spontaniczny i krótki wyjazd, ale do tej pory wspominam go bardzo dobrze. To był czas, kiedy zimą był jeszcze mróz i śnieg, a my mieliśmy niskobudżetowy całodzienny spacer.
 
Osobiście jestem jeszcze na długo uwiązana w Gdańsku. Ostatnio dużo zajęć miałam online, więc udało mi się wyrwać, dzięki uprzejmości moich znajomych, na tydzień do Olsztyna. Poza tym moje podróże są bardzo lokalne: Wyspa Sobieszewska, plaża, las, jakieś małe miejscowości blisko Gdańska, zwykle przejazdem. Nie ma się czym chwalić. Jednak moją głowę zaprzątają teraz trochę inne rzeczy: terapia, przeprowadzka itp. 

Tym bardziej zazdroszczę Wam jeśli macie głowę, aby zaplanować naprawdę piękną podróż. Jeśli macie problem z wyborem miejsca, mogę polecić fajny, chociaż młody Podróżniczy blog. Dużo tam przydatnych informacji, zaczynając od tanich biletów lotniczych i miejsc noclegowych, a kończąc na organizacji podróży na własną rękę
W każdym artykule znajdziemy dużo pięknych i kolorowych zdjęć, do których można sobie wzdychać przed ekranem komputera i marzyć ;). 


Ok, przyznam się, że ja ostatnio dużo marzę o podróży kamperem. Może być nawet przez Polskę na początek. Jednak nie mam jeszcze prawa jazdy ani odpowiedniego samochodu na bazę, więc na tę chwilę pozostają tylko marzenia i ogarnianie zwariowanej jak dotąd rzeczywistości. 

Komentarze