Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Czy warto inwestować w test osobowości?


Żyjemy w biegu. Nie mamy czasu na proste czynności, jak spacer po lesie, czy obiad z rodziną. Często też nie zastanawiamy się nad tym, jacy jesteśmy naprawdę, jak reagujemy na różne emocje, które codziennie się pojawiają i... chowają gdzieś w zakamarkach naszej podświadomości. Refleksja przychodzi zazwyczaj wtedy, gdy stracimy pracę lub zdrowie. Zaczynamy się zastanawiać, jacy jesteśmy naprawdę, co chcielibyśmy robić i czy damy radę z kolejnym nowym projektem. Zazwyczaj mamy tylko mglisty obraz swojej osobowości.

Niewiele osób korzysta z wizyt u psychologa, czy chociażby coacha. Większość powie, że to bzdury i marnowanie czasu. Czy na pewno tak jest?

Korzystaliście kiedyś z internetowych testów osobowości? Wielu z Was potraktowało to, jak zabawę. W sumie czego się spodziewać po darmowych testach, które obsługuje jakiś prosty algorytm? Ja też robiłam takie testy, dlatego, kiedy odezwała się do mnie Patrycja z PERSO.IN byłam ciekawa, czy będzie to po prostu kolejny z wielu test, czy może wyniosę z tego jakieś korzyści i dowiem się czegoś o sobie.

Na czym polega test osobowości PERSO.IN?

Test osobowości, który mi zaproponowano to profesjonalne narzędzie badawcze, oparte na naukowych doświadczeniach i obsługiwane przez specjalistów. Formuła kwestionariusza została opracowania przy użyciu modelu Wielkiej Piątki. Według tych założeń naszą osobowość budują następujące obszary:
  • nastawienie do ludzi - Ludzie
  • otwartość, na to, co nas spotyka - Doświadczenia
  • podejście do zobowiązań - Obowiązki
  • podejmowanie aktywności - Stymulatory
  • reakcja na pojawiające się trudności - Trudności
Test osobowości zawiera 150 pytań. Uważne wypełnienie zajmuje około 25 minut. Następnie dostajemy w formie elektronicznej raport osobisty, czyli 45 stron uporządkowanych informacji zwrotnych o naszej osobowości. Raport jest bardzo szczegółowy i pomocny. Najważniejsze jest to, że nie znajdziecie tam ani grama oceniania, czy nawoływania do zmian swojego charakteru. 
Po wypełnieniu kwestionariusza możemy liczyć na wyczerpującą rozmowę z psychologiem, który wyjaśni wszystkie wątpliwości i pomoże nam zrozumieć wszystkie informacje, zawarte w raporcie. 

Mocne i słabe strony osobowości

Dzięki testowi osobowości PERSO.IN mamy okazję poznać mocne i słabe strony naszego charakteru. W teście jest to nazwane możliwym ryzykiem lub przewagą, z równoczesnym przypomnieniem, że w niektórych obszarach życiowych nasze zalety mogą okazać się wadami i odwrotnie. Pomaga to w dostrzeżeniu obszarów, gdzie powinniśmy zachować szczególną uważność. 

Do raportu został dołączony także link do raportu komunikacyjnego, czyli krótkiej ściągawki dla osób z naszego otoczenia, podpowiadającej, jak najlepiej z nami współpracować. 

Zaletą kwestionariusza PERSO.IN jest sposób, w jaki można go wypełnić - w zaciszu domowym, wtedy, kiedy ma się na to czas. Rozmowa z trenerem także przeprowadzana jest wirtualnie, a to duży plus dla osób, które nie przepadają za bezpośrednim kontaktem.

Tak się właśnie czuję z wiedzą o sobie, której teraz jestem świadoma :)

Moje wrażenia

Mimo obaw, że wypełnianie kolejnego testu osobowości to strata czasu, okazało się, że dostałam całą gamę informacji, prawdziwych i rzetelnych, o mojej skomplikowanej osobowości. Z niektórymi aspektami mojego charakteru byłam już wcześniej zaznajomiona. Przecież kilka lat temu uczęszczałam przez jakiś czas na terapię. Jednak dowiedziałam się też wielu nowych informacji na swój temat, które po prostu ignorowałam w natłoku obowiązków. Dzięki testowi udało mi się również poznać obszary, gdzie będę sprawdzać się najlepiej. To ważne informacje, dla kogoś, kto cały czas szuka swojej ścieżki i planuje wywrócić  życie do góry nogami. 
Jestem pod wrażeniem i cieszę się, że miałam możliwość wypełnienia tego testu. 

Dla kogo jest test osobowości PERSO.IN?

Taki kwestionariusz może wypełnić dosłownie każdy, ale tak sobie myślę, że to doskonała opcja dla osoby na życiowym zakręcie, chwilowo bezrobotnej lub robotnej, szukającej nowego stanowiska. To także doskonały pomysł na prezent dla młodych ludzi przed wyborem liceum, studiów, czy pierwszej pracy. Gdybym znała te informacje wcześniej, być może moje życie potoczyło by się zupełnie inaczej. A tak, moich wyborów dokonywałam trochę na oślep, kierując się intuicją. Teraz bogatsza o nową wiedzę na swój temat czuję się o wiele pewniej

Koszt badania to cena sięgająca do kilku stówek, ale myślę, że warto zainwestować takie pieniądze w siebie lub kogoś bliskiego. Rozwój to zawsze będzie dobra inwestycja. 

Tekst powstał we współpracy z firmą PERSO.IN i bardzo zachęcam do sprawdzenia tej oferty na własnej skórze :).


Komentarze