Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy?

Słowa towarzyszą nam od dzieciństwa. Nadajemy nazwy wszystkiemu, co nas otacza; opowiadamy o wszystkim, co dla nas ważne. Gdy korzystamy z wyszukiwarki internetowej, wpisujemy w jej okno pożądane frazy. I choćby nie wiadomo jak wyznawcy kultury obrazkowej zaklinali rzeczywistość, to słowa mają moc. Zmieniają świat, wpływają na czytelników i klientów.
Niedawno zaczęłam korzystać z biblioteki pracowniczej.
Nie jest to chyba zbyt popularne w innych firmach, ale okazało się, że w sekcji Komunikacja jest kilka fajnych książek na wyciągnięcie ręki. Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy, autorstwa Joanny Wryczy-Bekier to pierwsza pozycja z listy książek znalazły się na liście do wypożyczenia.

W bibliotekach miejskich ciężko o takie pozycje, a na korzystanie z czytelni naprawdę nie mam czasu. O kupnie kilku specjalistycznych tytułów też raczej nie ma mowy.
Tym bardziej jestem wdzięczna, że mam możliwość wypożyczania takich książek w pracy.

Magia słów... to książka, którą warto mieć w domu

Bardzo cieszę się, że ten tytuł wpadł mi w ręce. Podobno pisać każdy może, ale też nie za bardzo wie jak to zrobić żeby ktoś chciał czytać. Skończyłam filologię polską i też czasem się zastanawiam, jak naprawdę powinno wyglądać to dobre pisanie i magia słów? Zdarza mi się pisać teksty na zamówienie, dlatego staram się ulepszać mój pisarski warsztat i przypominać rzeczy, z którymi już dawno nie miałam styczności.

Muszę przyznać, że ta książka jest idealna! Przyjemnie się ją czyta i wiele można zapamiętać. Dzieje się tak za sprawą przytaczania warsztatu pisarskiego znanych autorów, na przykład Hemingwaya. To skarbnica wiedzy, która sama wchodzi do głowy i tam zostaje. Krok po kroku, zdanie po zdaniu i wyraz po wyrazie badamy, jak słowa wpływają na czytelnika i jak powinno się pisać, żeby zostać zrozumianym i nie zamęczyć nikogo potokiem nudnych wywodów. Pełno tam przykładów, tłumaczenia przykładów i obrazowego myślenia. Wszystko na zaledwie 248 stronach.

Magię słów powinno przerabiać się w liceach, nie tylko na warsztatach pisarskich. To obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego blogera, copywritera, czy osób myślących o pisaniu w ogóle. Ta książka jest tak dobra, że wcale nie chciało mi się jej oddawać do biblioteki. Można ją przeczytać kilka razy bez żadnego zmęczenia materiału i korzystać z dobrych rad przy pracy nad własnymi umiejętnościami. Gdybym czytała takie na studiach, życie było by prostsze.

Kilka słów o autorce

Joanna Wyrcza-Bekier to doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentka filologii polskiej i germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Oprócz Magii słów, napisała także Galaktykę języka Internetu i Webwritting. Profesjonalne tworzenie tworzenie tekstów dla Internetu - kolejne pozycje dla osób pracujących słowem pisanym. Prowadzi również bloga, na którego warto zajrzeć: Poradnik pisania.

Książki, o których pisałam wcześniej:

Komentarze

 1. "Magię Słów" znam bardzo dobrze! Często też zaglądam na Poradnik Pisania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zaciekawił mnie ten tytuł, więc trafia na moją listę do przeczytania. Wierzę, że pozytywnie wpłynie ma moje przyszłe pisanie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magię Słów mam na liście książek do przeczytania :). W ogóle zazdroszczę Ci pracowniczej biblioteki. W miejscu, w którym pracuję nie ma czegoś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą pozycję na liście do zamówienia. Z przyjemnością zapoznam się z nią. Dzięki za rekomendacje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za ten wpis. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki! Bardzo mi się ona przyda.

  OdpowiedzUsuń
 6. autorka poruszyła bardzo ciekawą tematykę, jestem bardzo ciekawa co też "wymyśliła" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. szkoda, ze wcześniej nie słyszałam o tej autorce, widzę, że ma coś do powiedzenia i zaciekawiła mnie jej twórczość :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie czytałam książki uczącej pisać, a na pewno przydałoby się czegoś nauczyć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka jest super, naprawdę polecam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam tę książkę zapisaną na liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znałam tej książki, właśnie wskoczyła na moją listę "most have", dzięki!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dodałam też inne tej autorki + jej strona. Mimo, że jestem po polonistyce, po nastu latach człowiek zapomina jak to powinno naprawdę być. Czasem też po prostu stajemy się leniwi.

   Usuń
 12. jest to książka dla mnie ;-) bardzo lubię dowiadywać się o hackach na dobre teksty ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiedziałam nawet, że jest taka pozycja, chociaż uważam, że jeśli ktoś pisze tak by porwać tłumy to jest to u niego wrodzone a nie wypracowane nienaturalnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam do tej pory o tej książce, a widzę, że jest warta uwagi i na pewno, by mi się przydała.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekaw pozycja która musi się u mnie koniecznie znaleźć. Na pewno poprawiłaby moje pisanie na blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Niewątpliwie powyższym wpisem zachęcasz do jej zakupu ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam tę książkę, uwielbiam ją, jest wspaniała. Oprócz tego, że można się z niej wiele nauczyć, to jeszcze po prostu świetnie się ją czyta (prawdę mówiąc, nie mogłam się od niej oderwać). Często do niej wracam, aby odświeżyć sobie informacje (wiadomo, nie sposób zapamiętać wszystkiego :)). Ze swojej strony również bardzo polecam każdemu, komu zależy na tym, aby jego teksty dobrze się czytało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka sama się reklamuje prawda? Chociaż wypożyczyłam ją z biblioteki, planuję zakupić do domowej biblioteczki.

   Usuń
 18. Wydaje się warte uwagi, postaram się przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji. Zapisuje na listę do przeczytania, bo Twój opis brzmi mocno zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz