Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Papierosy, kawa, dieta i zmianyNie mam wielkich wymagań w życiu. Wystarczy mi dostęp do Netflixa, papierosy i kawa z samego rana, którą mogę wypić bez pośpiechu. Musi być jeszcze trochę muzyki i książek. Tak to mniej więcej wygląda. 

Co jakiś czas przyda się trochę ruchu. Spacer, kontakt z naturą. W końcu mieszkam nad morzem i wolę nadmiar zieleni niż betonu. Często dosłownie duszę się w 4 ścianach. 

Ostatnio bardzo choruję. Siedzenie za biurkiem dało się we znaki. Latam od lekarza do lekarza zamiast jechać do lasu. Jestem na granicy wytrzymałości. Nie jest łatwo zmieniać życie gdy ciągle ogranicza cię ból.

Więc pomiędzy kawą a papierosem, łykam tabletki. Dzielnie daję sobie robić zastrzyki.Wizyt lekarskich mam tyle, że zaczynam się gubić. Ale jest to doskonały czas do przemyśleń, przygotowywania zmian. Czas mi ucieka jak szalony. Wróciłam do pracy po kilku miesiącach rekonwalescencji i od rana do wieczora zawsze jest coś. Trzeba mieć na to wszystko naprawdę sporo energii. 

Na pewno skończył się pewien okres w moim życiu. Okazało się, że nie jestem niezniszczalna, że muszę dbać o siebie jeszcze bardziej. Siedzący tryb życia i łykanie witamin to prosta droga do zrujnowania wszystkiego. Nagle okazuje się, że nie jesteś w stanie zrobić sobie nawet herbaty i to jest przerażające.


Zmiany, zmiany, zmiany

Pierwsza zmiana już jest. Od 2 tygodni jestem na diecie. Muszę zrzucić 24 kilogramy! W układaniu jadłospisu i zakupach pomaga mi ta strona. Jest naprawdę rewelacyjna i co najważniejsze, jest darmowa. Portal uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia. Można z niego korzystać bez zakładania konta ale po rejestracji mamy więcej możliwości. 
Wszystko opiera się na popularnej ostatnio diecie DASH z różnym poziomem kaloryczności. Jest to dieta przede wszystkim wspomagająca pracę serca, zapobiegająca nadciśnieniu o małej zawartości soli ale za to dużej ilości warzyw, owoców i nieprzetworzonego jedzenia.

Zalety diety DASH

Najważniejsze plusy dla mnie to możliwość skomponowania jadłospisu z możliwością wymiany posiłków, które mi nie odpowiadają i gotowa lista zakupów. Jeśli nasz budżet domowy nie wytrzyma zakupu na przykład drogich i wyszukanych  ryb czy owoców, możemy takie produkty  wymienić na coś innego. Kolejną zaletą jest to, że ten sposób odżywiania nie wymaga jakiś specjalnych poświęceń a nawet jest całkiem przyjemny.Osobiście kupuję teraz mniej gotowych dań i słodyczy więc trochę oszczędzam na nowym sposobie odżywiania.

Schudłam już jakieś 3 kilogramy i o wiele lepiej się czuję. Wstaję do pracy codziennie po pierwszym dzwonku budzika i mam o wiele więcej energii. Zdarzają mi się jakieś małe chwile słabości bo jestem tylko człowiekiem ale dzieje się to rzadko więc nie mam większych wyrzutów sumienia.
Oczywiście, nie zrezygnowałam z kawy i papierosów. Uważam, że nie można sobie odmawiać wszystkiego i żyć w jakiejś ascezie.

Regularne zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna

Odrobina ruchu i regularne zdrowe posiłki to początek dobrych nawyków, które na pewno pomogą poczuć się lepiej i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warto spróbować i zrobić coś dla siebie żeby później nie stać i nie wkurzać się w długiej kolejce do lekarza. Niedługo zapisuję się na basen a teraz zbieram się na spacer do parku. Dobrze jest mieć chęć na takie plany.


Komentarze

  1. 3 kawa i 15 papieros dobrze robią na samopoczucie, fatalnie na zdrowie. 50 latak żyję

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzymam za Ciebie kciuki 💪

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz