Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Dlaczego nie tylko zimą warto jeść mrożonki?

Czy mrożonki są zdrowe i czy warto z nich korzystać?


Ostatnio nie za bardzo panuję nad moim jadłospisem. Odżywiam się źle i czym popadnie. Zazwyczaj wygrywa niestety pizza albo pierogi. Bardzo lubię pizzę ale wiem, że na dłuższą metę to nie jest dobre rozwiązanie. Często sięgam też po mrożonki ze sklepowych lodówek, ale do końca nie byłam przekonana czy to rozwiązanie jest dobre więc poszperałam w Internecie i sprawdziłam to. 

Wiadomo, najlepiej jeść świeże owoce i warzywa. Tylko nie oszukujmy się. Nie każdego stać na taką jakość. Owoce i warzywa są często droższe od mięsa. Kończy się (chyba) zima ale ze względu na ostatnie mrozy pewnie znowu ceny poszybują wysoko w górę. Mnie na to nie stać chociaż najchętniej wybrałabym wszystko, co najlepsze albo zamówiła catering... Ledwo wiążę koniec z końcem więc wróćmy do tematu mrożonek.

Zdania na temat mrożenia warzyw i owoców  są podzielone. Mówi się, że proces zamrażania powoduje utratę witamin i minerałów. Nie jest to do końca prawdą. Wiadomo, że nie mrozi się warzyw i owoców zaraz po zbiorach chociaż najlepiej żeby tak było. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę transport. Odpowiednie zamrożenie uprzednio zblanszowanych produktów może powodować obniżenie zawartości witaminy C. Nie jest to jednak duży problem ponieważ my Polacy uwielbiamy jeść pietruszkę do rosołu i cytrusy a najbardziej lubimy łykać tabletki z suplementami diety.Trzeba podkreślić, że straty innych witamin podczas transportu i mrożenia są stosunkowo niewielkie. Poza tym mrożenie to doskonały sposób na dłuższe przechowywanie dzięki czemu możemy zrobić zapas na czarną godzinę, niespodziewaną chorobę, kiedy totalnie nic nam się nie chce.

Dlatego mrożonki okazują się być doskonałym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym. 


Głównie zalety korzystania z mrożonek to między innymi:

  • przystępna cena
  • wygoda i oszczędność czasu
  • dostępność przez cały rok
  • nie trzeba ich rozmrażać przed przygotowaniem
Na pewno przed zakupem trzeba czytać etykiety i zwracać uwagę na niechciane dodatki ale przed tym w dzisiejszych czasach już nie możemy się uchronić. Ważne jest także aby nie dopuścić do rozgotowania warzyw ponieważ wtedy naprawdę tracą one swoje wartości odżywcze.

Rozwiałam swoje wątpliwości. Mam nadzieję, że Wasze także. Podczas dzisiejszych zakupów mam zamiar "buszować" w sklepowych zamrażarkach i wybrać coś ciekawego i zdrowego. Może w ten sposób urozmaicę swój jadłospis i będę się lepiej czuła.

Oczywiście wiosną i latem zawsze lepiej jest sięgać po świeże produkty i korzystać z ich sezonowości. Niestety u nas korzystna pora roku trwa bardzo krótko wiec później można i trzeba wspomagać się innymi sposobami. Na pewno to nam nie zaszkodzi.

Żródła:

  1. Poradnik Zdrowie
  2. Bonavita


Komentarze