Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Kilka ciekawostek o tłustym czwartku

 

Tłusty czwartek to dzień kiedy wolno się objadać bez żadnych wyrzutów sumienia. Pamiętacie historię tej słodkiej tradycji? 

W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni dzień przed wielkim postem. Znany jest też jako zapusty. Rozpoczyna się w ostatni dzień karnawału. 
Data tego dnia jest ruchoma i zależy od tego kiedy wypada Wielkanoc. Po tłustym czwartku powinniśmy pościć i umartwiać się ale kto o tym pamięta? :)

Najpopularniejsze potrawy tego dnia to pączki i faworki. Dawniej nikt nie bawił się w takie wypieki. Objadano się pączkami z mięsnym nadzieniem i obficie zapijano wódką. Jedzono też pierogi z mięsem i kaszą gryczaną albo żołądki nadziewane kaszą.

W tłusty czwartek powinno się zjeść chociaż jednego pączka. Podobno przynosi to szczęście i powodzenie. 

Geneza tego święta sięga oczywiście czasów pogaństwa. Świętowano wtedy odejście zimy i nadejście wiosny (jest się z czego cieszyć). Jedzono wtedy tłuste, mięsne potrawy i zapijano je winem. Na deser przygotowywano pączki z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną. 

Jedzenie pączków w wersji słodkiej pojawiło się w Polsce dopiero w XVI wieku. Nadzieniem takich pączków był mały orzeszek albo migdał. Jeśli ktoś natrafił na takiego szczęśliwego pączka, miało sprzyjać mu szczęście i powodzenie. 

Po wielkim obżarstwie następował 40 dniowy post. Szorowano i wyparzano wtedy garnki żeby nie został w nich tłuszcz. Aż do świąt Wielkiej Nocy jedzono tylko postne potrawy: kaszę, ziemniaki, żytni barszcz i koncentrowano się na modlitwie oraz umartwianiu. 

Na pewno niewiele osób pamięta genezę tego dnia ale większości na pewno po tych wszystkich pączkach przyda się porządna dieta. 

Wartość energetyczna przeciętnej wielkości pączka to 300 kcal. Co zrobić żeby spalić kalorie z takiego pączusia? 

Można na przykład tańczyć przez 200 minut, biegać albo zrobić szybko spacer przez 40 minut, uprawiać seks przez 2 godziny, odkurzać przez 50 minut.

Komentarze

 1. Super post :D
  Idę właśnie po pączka , miejmy nadzieję , że pójdzie tam gdzie trzeba haha :D

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy zjadłabym takiego paczusia ze słoniną na przykład. Z mięsa wolę czekoladę ;)

   Usuń
 3. Nie wyobrażam sobie ile ja muszę teraz tańczyć albo spacerować żeby spalić te wszystkie pączki, haha.
  Świetny pomysł na wpis, bardzo na czasie :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz