Przesilenie wiosenne - jak żyć?

Władysławowo historycznie

http://wolne-obroty.blogspot.com


Możliwe, że znacie historię Władysławowa albo wiecie o niej cokolwiek.

W szkole zawsze lubiłam historię i do tej pory ciągnie mnie do tego żeby wiedzieć co było wcześniej. Kto chodził tymi samymi uliczkami co ja, dlaczego właśnie tak a nie inaczej?.

Do Władka pojechałam bez żadnego przygotowania, zupełnie zielona a lubię znać historię miejsca, do którego jadę. Dopiero po powrocie poszperałam w Internecie żeby dowiedzieć się czegokolwiek o nazwach ulic i pomników, które mnie zaciekawiły. Sypnę więc tutaj paroma datami i ciekawostkami na temat historii Władysławowa.

Wszystko zaczęło się tak jak zwykle – od wojny, kiedy król Władysław stwierdził, że trzeba wzmocnić linię brzegową koło Pucka i przeniósł do miejscowości o nazwie Wielka Wieś część floty. Nad morzem powstały również dwa forty i port wojenny o nazwie Władysławowo, notowane w latach 1635 – 1636.
Potem długo, długo nic się nie działo, aż do Władysławowa na rejs po Bałtyku przybył w 1920 roku Józef Haller. Jeden z jego oficerów - ppłk Henryk Bagiński założył na 20 ha ziemi osadę o nazwie Hallerowo.  Wielka Wieś  liczyła wtedy ponad 600 mieszkańców.
Następnie, w roku 1936 przyszedł czas na dalszy rozwój i założenie drogi kolejowej. W 1927 powstał przystanek o nazwie Hallerowo, później Wielka Wieś – Hallerowo, a na koniec Władysławowo.
W 1938 roku otwarto port, który na cześć króla Władysława IV nazwano Władysławowem.

Dalsze lata to wojna i koniec rozwoju a przecież mogło być ciekawie. Dopiero w roku 1952 połączono Wielką Wieś i Hallerowo, tworząc gminę Władysławowo. Administracyjnie do gminy przynależą miejscowości: Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Rozwie, Tupadły, Ostrowo. Gospodarkę do tej pory napędza przetwórstwo rybne, fabryka lodu i mączki rybnej, stocznia i oczywiście turystyka.
Będąc we Władysławowie warto zobaczyć takie miejsca jak:

*kościół pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w latach 1932-1936, z wieżą widokową.
*dom gen. Hallera przy ul. Morskiej 6
*Dom rybaka - to tam dał o sobie znać mój lęk wysokości ale naprawdę było warto :)

Nie udało mi się zapoznać bliżej z Hallerówką ale będę miała na to szansę w długi sierpniowy weekend. Na zwiedzenie czeka też szereg nadmorskich miejscowości graniczących z Władysławowem. Skąd brać na to czas i pieniądze pytam się? :)Nie pozostaje mi nic innego jak zaproponować Wam wizytę na oficjalnej stronie miasta żeby zaplanować podróż: http://wladyslawowo.pl/


Komentarze

  1. co roku jeździmy w okolice Władysławowa (Jastrzębia Góra, Chłapowo), a we Władku spędzamy większość czasu;) Bardzo lubię tą miejscowość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszędzie na plaży takie tłumy? Czy jednak istnieje jakieś miejsce gdzie można się wyalienować? :)

      Usuń

Prześlij komentarz